Savová úprava textilu Techniky
 Jistě se vám již někdy stalo, že jste chtěli rychle zlikvidovat nějakou špínu a tak jste se nezdržovali převlékáním do domácího oblečení a náhodou vám kapka čistícího prostředku, který obsahuje chlor kápla na tmavé oblečení. Během několika vteřin se vám na oděvu objeví světlá skvrnka, kterou již ničím neodstraníte… přesně tímto způsobem jsem před několika lety objevila metodu, která se teď stala velmi módní. A pokud máte jen trošku šikovné ručičky, zkuste si udělat své vlastní originální tričko, kalhoty apod.

  

   Stačí vám bavlněné triko tmavé barvy, nejlepší je černá, protože je na ní nejvíc vidět kontrast. Dále budete potřebovat kousek samolepící tapety nebo rybníčkovou fólii (z té jsou šablony trvanlivější než z tapety), ostré nůžky, rozprašovač (pro dokonalejší práci doporučuji raději pumpu na hedvábí, se kterou se po natlakování pracuje jako se sprayem a nevznikají nechtěné stříkance) a tekutý čistící chlorový prostředek – doporučuji SAVO Perex.
 práce paní Aleny Horákové - z galerie na mých stránkách  Z samolepící tapety nebo rybníčkové fólie vystřihněte motiv, který chcete, aby zůstal tmavý, pokud nemáte žádný nápad, složte tapetu na čtvrtiny a vystřihujte stejně, jako jste v dětských letech vyráběli z ubrousků papírové dečky – vystřihujte trojúhelníčky, kolečka apod. Po rozložení sejměte spodní vrstvu a nalepte na textil. Odstřižky můžete použít také – nalepte je dokola.
 z galerii na mých stránkách  Z rybníčkovou fólií při výrobě šablon se pracuje podobně jako se samolepící fólií, jen je u ní trochu problém přenést motiv na černou plochu. Zkoušela jsem nejrůznější finty, ale nakonec se nejlepším nápadem stal fígl mé švagrové – vytiskne si obrázek na papír a ten na fólii přilepí naředěným lepidlem na ubrouskovou techniku… stříhá současně papír i fólii a po vystřižení celého motivu jej namočí do vody a papír sloupne…  Tímto jí uděluji řád savové techniky, protože já jsem to do té doby stříhala nadvarát – jednou z papíru, poté jsem celý obrázek obkreslila bílou lakovou fixou na fólii a stříhala znovu… 
 foto z galerie na mých stránkách

 Poté je nutné textil vyložit novinami, aby Savo neprosáklo na zadní díl.

Noviny si dejte také pod tričko.

Nejlepší je nastříkat někde venku, nehrozí tak, že si náhodou nastříkate i koberec :-)), stříkejte jemně a vždy chvíli počkejte, protože Savo začne pracovat až po pár desítkách vteřin. Šablonu sundavejte velice opatrně aby z ní na triko neukápla kapka, která zůstala na šabloně. 

 

 A.Horáková - foto z galerie

 Hotový obrázek můžete zvýraznit textilními barvami pomocí štětce nebo si můžete barvu přelít do lahviček. Lahvička má hrot, který zanechává stopu cca 1mm, pokud ale chcete ještě slabší stopu můžete si na plastový hrot našroubovat kovovou redukci – na textilní barvy doporučuji hrot 0,5mm.

 Další nápady a možnosti využití této techniky si můžete přečíst v savovém šílenstvi.

 

   Chcete se vyvarovat začátečnických omylů, vyrobit si dvě originální trička, naučit se pracovat s pumpou a vyzkoušet si širokou paletu textilních kontur?
Pak neváhejte a přihlašte se na nejbližší kurz této velmi zajímavé techniky!!
  Tento článek byl napsán v roce 2003, kdy savová technika byla na začátku… během let se stále zdokonaluje a vylepšuje… spoustu dalších „vychytávek“ nejen k savové technice se můžete dočíst v mé knize 100 a 1 nápad na originální tričko.

Také se můžete inspirovat v galerii .

 

 

 

 

 

 

 

 

!

 

Komentáře