
Letošní Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově pro mě opět byly výjimečným zážitkem. Už několikátý rok jsem se jich zúčastnila – a pokaždé mě doslova vtáhnou do atmosféry renesančního města, které se na tři dny promění v živý obraz dávné historie.
Slavnosti začínají už v pátek, kdy se účastníme večerního průvodu. V pátek si vlasy děláme samy, takže jsem si nasadila paruku.
Ale do té doby se procházíme městem a nasáváme atmosféru, navštěvujeme kulturní akce a třeba naši milou Jarušku.
Synové Víti Marčíka hráli Draculu.
Slavnosti vracejí každoročně město Český Krumlov do doby posledních Rožmberků. Letos proběhl už 37. ročník této krásné tradice. Slavnosti vznikly už v roce 1968, ale v dnešní podobě se pořádají pravidelně od roku 1990. Pořádá je město Český Krumlov společně s Městským divadlem Český Krumlov, Českokrumlovským rozvojovým fondem a destinačním managementem Český Krumlov Region.
Milé překvapení – tato holčička viděla moje výstupy z loňských Slavností a celý rok si přála se také zúčastnit. A protože jsou ze severních Čech, tak její rodiče přijeli týden před Slavnostmi na zkoušku kostýmů a zůstali v Krumlově celý týden – udělali si tady dovolenou.
A malá slečna byla nadšená a v sobotu mi ještě přinesla vyrobený prstýnek ve tvaru pětilisté růže. Bylo to moc dojemné. Děkuji za taková setkání.
Doplňuji energii a tekutiny. Samozřejmě to pivo je Martina, jen jsem se osvěžila 🙂
Na Slavnostech si velmi cením toho, že organizátoři kladou velký důraz na autenticitu. Pokud se chcete průvodu zúčastnit, musíte mít kostým, který prošel schválením – není to zkrátka o tom, že si jen něco navlečete. Návštěvníci v kostýmech mají sice vstup do města zdarma, ale do průvodu mohou jen ti, jejichž oděv odpovídá stylu 16. století.
Zúčastnili jsme se s Martinem večerního průvodu s loučemi, který patří k nejpůsobivějším momentům celého víkendu. V šeru zapadajícího slunce jsme se spolu s dalšími účastníky vydali dlážděnými uličkami Krumlova, osvětleni jen mihotavým světlem plamenů a doprovázeni dobovou hudbou.
Tohle opravdu nejsou jen kostýmované maškary – každý detail je promyšlený, historicky věrný a důsledně hlídaný, aby odpovídal době Rožmberků.
Na sobotní průvod, který je hlavní a povinný pro všechny přihlášené, nám účesy vytváří maskérky krumlovského divadla.
Dvořanka Jindřicha z Rožmberka.
Výrobu mých šperků a mošničky jste mohli vidět TADY.
Jarka a její obchůdek je pro nás vždy místem kde můžeme chvíli spočinout a já si u ní nechávám něco k snědku… prostě pohodička.
Stihla jsem i koncert Lakomé barky.
A ocenila sponu ve vlasech muzikanta Miráska, který si ji sám vyrobil…
Trhy na zámku.
Řazení hlavního průvodu má přísná pravidla – my chodíme gotiku a tak jsme se našli tady….
Kráčet ulicemi města v hlavním sobotním průvodu mezi stovkami dalších postav, od šlechticů přes hudebníky až po prostý lid, je úžasné. Kdo nezažil, nepochopí.
A protože jsou to Slavnosti pětilisté růže – tak růže….
V průvodu šlo přes 500 účinkujících v dobových kostýmech, a vše působilo až neuvěřitelně věrohodně.
Erb našeho pána 🙂
Za fotky děkuji také Verče Pilařové.
Městem zněla i středověká muzika.
Moji růži za skvělé zázemí každoročně dostala Jaruška.
Letos jsme zvládli i večeři v Laibonu – jediné vegetariánsko/veganské restauraci v ČK.
S milým Víťou Marčíkem… aneb když vás Martin fotí ze sedu, tak máte dvojitou bradu i když ji nemáte 🙂
Takové byly letošní Slavnosti pětilisté růže. Pokud se chcete podívat na další ročníky, kterých jsme se zúčastnili tak tady máte odkazy – rok 2024, rok 2023, rok 2022
Byli jsme i dříve, ale to jsem ještě netočila vlogy a nepsala k nim články 🙂
Ale tady je fotka z našich prvních společných Slavností v roce 2017 – to jsme byli hospodští 🙂 a ve džbáncích máme vinný střik, který jsme rozlévali lidem stojícím kolem průvodu…
Lída letos absolvovala Slavnosti v civilu a děkuji jí za videa a snímky….
Pro mě osobně byly letošní slavnosti opět velkým zážitkem – nejen díky možnosti být součástí průvodu, ale i kvůli celé té atmosféře propojení lidí, hudby, historie a krásy. Těším se, co přinese další ročník