Album Diskuse e-shop Odkazy Kontakt
Madeirové kraslice

 

 

 Madeirové zdobení kraslic nepatři mezi tradiční techniky, ale díky svému zajímavému vzhledu získává v dnešní době čím dál víc příznivců. Zdobení je inspirováno výšivkou, které se říká madeirová a spočívá v prostřihávání plátna a obšívání otvorů hustými smyčkami.


  Vystřihování při zdobení kraslic nahrazuje vrtání dírek, které sice lze dělat ručně pomocí kulatého pilníku, ale kdo jednou zkusil elektrickou minivrtačku, nejspíš se již k pilníku nevrátí :-)
Na vrtání vajec používáme malou modelářskou (neboli hobby) vrtačku s cca 13tis.otáčkami. Nevrtáme vrtákem, ale speciální frézkou s kulatou hlavičkou, která bývá součástí příslušenství, ale lze ji zakoupit i samostatně. Frézka slouží nejen k vrtání dírek, ale i jejich rozšiřování.
 

 Při vrtání je nutné vyfouknuté vajíčko (nejlépe bílé) držet pevně v dlani (nikdy ho neopírejte o stůl) a s jemným tlakem na skořápku začněte vrtat. Většinou chvíli trvá, než se frézka „zakousne“, vždy záleží na ostrosti frézky a síle skořápky.

Vyvrtaná vajíčka je dobré dát na cca 10 minut do roztoku sava a vody v poměru 1:1 - chlor rozpustí blanky, které v dírkách nevypadají pěkně. 

 

 Dírky obtahujeme bílým voskem (rozpuštěnou dětskou školní voskovku české výroby, kterým zdobíme i skořápku mezi dírkami. Slzičky vykouzlíme pomocí špendlíku se skleněnou hlavičkou (větší tvary) nebo kovovou hlavičkou (drobné tvary), který zapíchnete do pastelky.

Voskovky rozehříváme nejlépe v hliníkové lžíci.

 

 Pokud neseženete bílá vajíčka, můžete si ta hnědá přelakovat akrylovými laky (což jsou lesklé acrylové barvy, které se nanáší štětcem) nebo přestříkat laky ve spray.


Černá vajíčka získáte natřením výfuku černou tuší.

Také vosk si můžete různě přibarvovat pomocí barevných voskovek.
Vrtačku můžete zakoupit v našem obchůdku po přihlášení (při první návštěvě nutno provés registraci) zde.

V náhledu zboží zjistíte další podrobnosti.

   Také upozorňuji, že je nutný k práci adaptér, proto zjistěte, zda máte doma adaptér na 9V a případně si ho také objednejte.
A pokud si netroufáte začít doma sami, pak budete muset zajít  na některý z kurzů, kde si můžete vyzkoušet práci s vrtačkou a voskem... stačí sledovat pozvánky na kurzy.

Komentáře

avatar Terka
0
 
 
jednoho krásného dne bych to taky ráda zkusila. Dalo by se s touto vrtačkou-frézkou vyrývat i do skla? třeba u nás sklíři brousí-vybrušují do skal jednoduchý obrys nějakého obrázku, a chtěla bych to zkusit. byly by to jen menš motivky,ale aby to ta frézka utáhla.celkem vážně nad ní uvažuju. popřípadně,daly by se s níi zbrousit ostré hranky skla? po fusingu mám vždy okraje sklíček hodně zubaté,ostré,jak se sklo roztéká a když to chci obcínovat,musím na to dát měděnou pásku,to ale neůžu dřív,než zabrousím hrany. smirkem je to hooodně na dlouho :) jinak,kráné nápady a jetšě hezčí kraslice,vždy sem chodím pro inspiraci. a špachtlové obrázky jsou naprosto úžasné.kdysi jsem vytvořila puzzle a obrázek nebo rmeček z nich nezávisle na vás,jako dárek pro mamku když mi bylo 10 a te´d mě hrozně potěšilo,že to někoho taky napadlo :) jednoho krásného dne,až den bude mít 48 hodin bych si chtěla pořídit velkou pec na fusing,ale to je teď pro mě obrovské sci-fi :) do Nového roku přeju hodně štěstí a hlavně zdraví a také skvělých nápadů jako doposud !
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
Terko, určitě při použití správné frézky by šlo brousit i sklo... a jinak držím palce ke splnění snu...
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář