Album Diskuse e-shop Odkazy Kontakt
Madeirové neboli vrtané kraslice Tisk Email

 
Kdysi dávno jsem již připravila článek o madeirových kraslicích, ale poté co jsem předělala stránky se mi zdál nedostatečný a tak jsem se rozhodla pro vás udělat druhý, podrobnější. 
   

 Sehnat před velikonocemi bílá vajíčka je velký problém. Navíc skořápky bílých slepičích vajec, která koupíte v obchodě jsou strašně tenká. Často paskají již při vyfukování. 

Proto jsem se rozhodla objednat si husí vyfouknutá vejce na husí farmě Rohozná - www.rohozenskahusa.cz - musím tuto firmu pochválit - vyfouklá vejce odeslali hned v den mé objdnávky, perfektně zabalená. Ani jedno z dvaceti nebylo rozbité. Pro srovnání velikosti jsem vám vyfotila vybalená husí vajíčka s normálním slepičím. 

    Nejdříve si na vyfouklé vajíčko (doporučuji ne úplně čerstvé, nejlepší jsou výfuky cca týden až měsíc vyschlé) namalujte body, které chcete vyvrtat.
Velice jednouduchá pomůcka na vyznačení linií je použití gumiček.

 
    

Natáhněte je na kraslici tak, jak chcete, aby vedla linka dírek.
Obkreslete obyčejnou tužkou - použijte měkou tužku.

     Na naznačení bodů do kruhu si můžete vystřihnout šablonku, kterou přiložíte na vyznačený střed a nakreslíte si podle ní tečky.
      Pro začátečníky doporučuji nepřehánět to s množstvím dírek, protože jednak hrozí prasknutí, když jsou dírky blízko u sebe (zejména u slepičích vajec) a hlavně se pak hůře malují mezi dírky vzory (není na ně místo).
     Na vrtání používám malou hobby vrtačku, která má 13tisíc otáček a dvě frézky - malou kulatou (pro husí vejce určitě doporučuji diamantovou) a na zvětšování dírek frézku ve tvaru kužílku.
     Při vrtání držte kraslici pěkně v dlani, nikdy netlačte proti tvrdé podložce. Nejdříve vyvrtejte malé dírky.
   

 Poté do každé zajeďte zvětšovacím kužílkem. Pokud jím zakroužíte na místě, můžete získat ještě větší otvor.

 

Vračku i frézky můžete objednat v našem e-shopu. 

     Po vyvrtání dírek zůstvává v otvorech vidět blanka. Tu odstraníte tak, že vyvrtané vajíčko ponoříte do roztoku Sava (jakéhokoli, nemusí to být zrovna Perex) a vody - asi v poměru 1:2 (původně jsem dělala silnější roztok, ale zjistila jsem, že takto to stačí).
   

 Ještě malá rekapitulace předchozího postupu....  

Všimněte si, že při vrtání se od kraslic opravdu hodně práší, proto to nedělejte blízko počítače, notebooku nebo jiné elektroniky, lehce se vám jemný prach dostane dovnitř... nejlepší je vrtat venku. 

   

 Připravte si Savo perex - nejlepší je neředěné. Ale pokud ho máte málo, můžete trochu vody dolít, tak aby kraslice byla ponořená.
Doba ponoření je různá - ale krásně to vidíte jak se blanka rozpouští a kalí roztor....  Po úplném rozpuštění blanky vytáhněte kraslici a vypláchněte ji a omyjte vodou - použijte houbičku a smyjte zbytky namalovaných čar, současně tak odstraníte i růžové razítko.

 

Chlor z roztoku pomalu vyprchá, tudíž musíte při namáčení více kraslic čas od času trochu sava dolít...

     Kraslice nechejte dobře vyschnout. Pokud spěcháte, můžete je dát na půl minutky do mikrovlnky, kde uschnou natotata :-))
   

 Na malování používám samodomo vyrobený stojánek. Variant je spousta. Kdysi jsem zastrkávala lžíci mezi hromádku knížek :-)) Lepší než nerezová lžíce je hliníková... ale kde ji v dnešní době sehnat?? Nemáte někdo tip - deset lžic bych brala hned :-))

PS. jednoduchý stojánek můžete vyrobit i z plechovky od nápojů... to vám nafotím někdy příště :-)) 

   

 Ruku s kraslicí si dejte blízko lžíce, ve které se vám roztápí vosk. Do vosku namáčejte špendlíkovou hlavičku (jednodušše si zapíchejte různé špendlíky - kovové nebo se skleněnou hlavou - do tužek).

Kraslici držte opravdu blízko, protože je třeba pracovat rychlými tahy. 

   

 Já osobně maluji pouze voskovkami - nejlepší jsou české výroby (u nás v e-shopu je seženete nezabalené do papíru, protože si pro ně jezdíme přímo do výroby :-)).

Nejdříve malujte jednotlivé kapky - na každou čárku-kapku je nutné namočit vosk vždy znovu do vosku. Namočíte do vosku, dotknete se skořápky a rychle uděláte tah. Nebojte, chce to jen cvik... 

     Jakmile máte namalovaný vzor, obtáhněte dírky voskem. Obtáhněte hranu dírky zevnitř špendlíme namočeným do vosku. 
   

 Pokud vám nepůjde obtahování dírek, netrapte se... tečky nejenže krásně dozdobí kraslice, ale můžete obtečkovat i otvory a budou vypada jako kytičky... 

Tečky jsou vůbec  úžasné, že ????

   

 Pokud nesežetene bílá vajíčka, zkuste vrtat a malovat hnědá.V kombinaci s bílým voskem vypadají jako perníčky :-))

 

     Nebo pokud chcete jiná než bílá či hnědá vajíčka, můžete si je po vyvrtání a odmáčení v savové lázni namalovat akrylovou barvou (ne před tím, hrozilo by poškrábání barvy při vrtání).

 

 A další shrnutí - aneb opakování matka moudrosti :-))

PS. před prvním malováním, ale i v průběhu, doporučuji zkoušet na papír, který si položím vedle ruky. Jednak si můžete namalovat vzory, ale hlavně vyzkoušíte teplotu vosku.

   

 A tady jsou pohromadě.

Světlounce zelená vajíčka nejsou barvená, v této barvě je snáší šlechtěné slepice...tato vajíčka neobsahují cholesterol.

Zelinkavé vajíčko vpravo vzniklo ozdobením pouhými tečkami.... to je tip pro ty, kteří si na kapičkové čárky netroufají :-))  

Komentáře

avatar Hana
0
 
 
Maluji kraslice voskem už asi 20 let a na roztavené voskovky se mi osvědčily malě keramické mističky. Prodávají se v různých květinářstvích a obchodech s keramïkou a košíky, ale nejsou uvnitř glazované, to jsem s problémy musela dodělat. Nejlepší jsou ty, které jsem si vymačkala z hlíny do mističek od porcovaného medu. Malý kahánek nemohu sehnat, tak používám čajové svíčky v nízkých slenicích od kyselých ryb, mističku pokládám na mřížku z pletiva. Výhoda je, že keramika rozvádí stejnoměrně teplo, ale dlouho se zahřívá.
Děkuji za nápad, jak rozvrhnout kompozici, vymýšlím různé vychytávky, ale obyčejná gumička mě nenapadla.
Máte tip na kvalitní barva na kraslice?
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
Bohužel nemám a proto již roky klasickou voskovou batiku vynechávám a dělám jen vrchní vosk, který se nesmívá a vajíčka předtím barvím akrylkami....
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Martina Kozová, Trnová u Plzně
0
 
 
Dobrý den, vajíčka stříkám autoemaily ve spreji.
Barva krásně vytvrdne, při broušení se neškvaří ani neodlupuje jako některé barvy, např.na dřevo.
A lihový kahánek mám, koupila jsem ho v dentálním obchodu.
Stál asi 500,-, ale je s ním krásná práce, lžíce na voskovky odspodu nečernají.
Martina Kozová, Trnová u Plzně
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar lucie policarová
0
 
 
Dobrý den, dala jsem se taky letos na madeirová vajíčka a výborně se mi osvědčil stojánek ja vonnou esenci do které dám místo vody plechovou mističku od čajových svíček jde to parádně , hlavně pořádně rozehřát!
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Katka Veselá
0
 
 
Přeji krásný den,píšete,že by se vám hodilo 10 hliníkových lžic,mám nějaké doma,tak pokud to ještě platí-ráda daruji.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar ladunka
0
 
 
Ahoj tvořilky, tak jsem se tu nedávno setkala s otázkou zda má někdo ještě hliníkové lžíce a tak hlásím že máááám ..... tak kdyžtak písněte na mejla a uvidíme :-)
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
Já se prosím hlásím o 5-10 kousků.... díky
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Marie Sucháčková
0
 
 
milá Ladunko,ráda bych od váš získala nějaké hliníkové lžíce,ale je už asi pozdě,že?
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar AnnaF
0
 
 
Dobrý den, maluji vajíčka mnoho let. Na rozpouštění vosku se mi osvědčily mističky od čajových svíček. Typ na kvalitní barvu bych potřebovala také. Mám dojem, že každý rok je barva horší a horší.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Šárka
0
 
 
Můžete mi někdo poradit, čím vrtat pštrosí vejce, protože si myslím, že malá vrtačka na to stačit nebude a ještě, poraďte, jak se dělají srdíčka.díky za odpověď Šárka
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
Do pštrosích jsem se taky ještě nepustila... mají opravdu tvrdou skořápku, takže nemohu radou sloužit... a na srdíčka to chce tenkou diamantovou frézku - 1 nebo 1,8mm - podle požadované velikosti
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Petula
0
 
 
Tak jsem poprve vrtala pstrosi vejce - jde to normalni hoby vrtackou kterou pouzivam na slepici vejce, ale chce to hodne sily a trpelivosti. Pstrosi skorapka je hodne tvrda, takze jsem se u toho pekne nadrela :) Zase jsem ale nemusel amit strach to vajicko poradbe chytit a pritlacit, protoze je opravdu tak tvrde, ze jen tak nepraskne. Akorat jsem si pripadala jak zubar, dokonce to pri vrtani i tak smrdi. Az budu mit hotovo, tak muzu poslat obrazek.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Alena
0
 
 
Dobry den,jelikoz jsem uplny zacatecnik,zajimalo by me,kdyz se ty vajicka maluji voskovkami,tak to na tech skorapkach moc nedrzi a da se to lehce smyt teplou vodou.Chtela jsem to zkusit,ale mam pocit,ze neco delam spatne.Diky za odpoved.Alena
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
ale to je přeci normální, že to jde smýt teplou vodou... je to přeci vosk.... :-))
namalovaná vajíčka se nemyjí teplou vodou a ani se nesmí umístit blízko ke zdroji tepla (sluníčko, topení apod...).
Pokud chcete aby to vydrželo i teplo, muselo by se to místo voskem malovat akrylovými barvami.
Ale jinak když se použijí české voskovky a při nanášení mají správnou teplotu, tak na vajíčku drží dobře... některá mám namalovaná už mnoho let a stále vypadají krásně...
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Emma
0
 
 
mne sa osvedčilo pridať do voskoviek trošku pravého včelieho vosku... krásne sa nanáša a vosk je hladší...
PS: ak ste to tu už spomínali, ospravedňujem sa, článok som nečítala
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Marie
0
 
 
Některé akrylové barvy a barvy ve spreji rozrušují vosk, pokud nejsou řádně (2-3 dny) vyvětrané. Je přirozenější použít na barvu také barvu. Samo, že akrylovou. Pokud voskovat, tak na přírodní, či přirodními barvami obarvená vejce.. (cibulové slupky, sépiový inkoust, tmavá sójová omáčka atd.)
Vosk rozpouštím také v kalíšcích po čajovkách a akrylové barvy mám v třecích miskách.. (uvnitř glazované se dají koupit v drogérce se zaměřením na chemii).
Srdíčka dělám klasickou frézkou, jen je jakoby kartáčová. Diamant nepoužívám, musí se chladit, jinak ohoří.. to je ale spíše problém u tvrdšího materiálu. Pštros se dá vrtat normálními vrtáky není extra tvrdší, jen tlustější... chce to více trpělivosti.
A savování doporučuji u komerčních vajec pouze na vnitřek vajíčka (tedy ještě před vrtáním jiných, než vyfukovacích dírek) jinak se může stát, že to přeženete a při dovrtávání nebo zvětšování dírek, vejce praskne.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Marie
0
 
 
A co se týká obsahu cholesterolu v zelených vajíčkách od slepic plemene Araukany, je to velmi diskutabilní. Cholesterol samozřejmě obsahují, jen se obvykle uvádí, že je díky obsahu ve skořápce o tento podíl ponížen obsah cholesterolu v samotném vejci. Každopádně studie, která toto zkoumala, byla provedena (pokud vím) jen v Kanadě na popud jednoho chovatelského spolku a laboratoř potvrdila pravý opak. Tedy, že je v nich cholesterolu více, než ve vejcích běžně chovaných slepic. Což samozřejmě může být způsobeno také stravou.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Lenka
0
 
 
Chtěla bych se zeptat, zda některá nemáte radu, čím odstranit z kupovaných vajíček červená razítka? některé vajíčka barvím, ale některé nechávám přírodní a razítka nevypadají dobře. Děkuji
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
snažím se to vždy udělat nějakým čistícím prostředkem - Real apod... Ale nikdy mi to nešlo na 100%, většinou růžový flíček zůstane....
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Petula
0
 
 
pokud jsou to bílá, tak savovou vodou to sleze samo a nezanechá to stopy. Na ty klasická to moc použit nejde, protože to savo vyžírá tu hnědou. Možná bych zkusila jen slabý roztok toho sava na vatu a tím tu barvu setřít. Ale netuším, jestli to nevezme i trochu té hnědé.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Hanka
0
 
 
Naprosto spolehlivě funguje OCET - na vatový tampon nebo utěrku. Hned to leze dolů.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar lidk.45
0
 
 
tak tohle nestrať
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar lidka.45
0
 
 
ahojk.ráda bych se tě zeptala ,jak se voskem dělají třeba srdíčka vyvrtaný ,někdo říka štětcem ale nevím,neskoušela jsem to nebo se tím zabývam zrovna teť,mohla by jsi mi to popsat a na muj email napsat moc děkují lidy
nevím zda pak najdu tyhle stránky
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar ladunka
0
 
 
Mohu se zeptat zda by mi někdo neprodal husí vejce?
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Mila
0
 
 
Dobry vecer,vrtam vajicka jiz nekolik let a na rozpousteni vosku pouzivam malou aromalampu/u vetnamcu za par korun,/jsou glazovane a vosk se v ni topi nadherne a bez problemu.Cajova svicka hori i par hodin a tak toho podelam dost.Akorat mam problem s bilima voskovkama,uz nejsou to co byvalo,ted jsou samy olej.muze nekdo poradit?
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
koupit si voskovky od nás z budějovického koh-i-nooru, které se stále vyrábějí stejně jako před lety... vím to jistě, protože si pro ně jezdíme přímo do výroby....
pokud nesežetene jinde, můžete objednat v našem e-shopu....
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Anežka
0
 
 
Jak to dělám.já.Maluji kraslice 15 let.Chodím na výfuky do pekárny a pak je dám do myčky kde nastavým nejteplejší program.Razítka zmizí.Pak vajíčka vrtám profi vrtačkou nejméně 30 000 otáček.Po vyvrtání ponořím vajíčka do neředěného sava i hnědá a nic se jim nestane.Tak 4 minuty Používám zubařské vrtáčkyMa nžel mi vyrobil vařič se třemi kalíšky pod nimi topí odpory které mi zaručují stálou taplotu,žádné kahany a lžíce.Maluji voskem spíše parafínem zakoupeným v lékárně a olejivými barvami na obrazy z papírnictvý.Základy barevných vajíček natírám autobarvama.Namaluji 10 000 kraslic a nedovedu si představit že mám nějaké lžíce.Mám víčka od kořalek tak jen měním víčka.Voskovky nikdy.Rada zakoupení husích vajec na int adrese.www.rohozenska husa.cz.Ještě je důležité zprávný poměr parafinu a vosku aby se barva neodlupovala.To je vše ráda odpovím jakýkoli dotaz.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Dana
0
 
 
Dobrý den prosím o radu, když jsem dávala vyvrtaná vajíčka do Sava (1:1), některá mi pak uvnitř skořápky ošklivě zežloutla a některá zůstala krásně bílá. Včem dělám chybu? Děkuji
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Olgita
0
 
 
aky je spravny pomer parafinu a vosku , dalej by som sa chcela opytat ja pouzivam voskovky koh-i-noor a zda sa mi ze su nejakej sedej fafby , alebo nie su tieto voskovky rovnake ? Alebo maju nejaky iny nazov ? Dakujem za vasu odpoved !
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Eleonora Váchová
0
 
 
Dobrý den poradí mi někdo jak se dělají srdíčka do vrtaných vajíček a jak se dělají košíčky?děkuji
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
srdíčka boční frézkou a pokud myslíte košíček z vajíčka, tak manikurními nůžtičkami....
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Váchová
0
 
 
Paní Brýdová co je to boční fréza?Já používám jen modelářskou vrtačku.Děkuji.Váchová.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
Já mám koupenou frézku - nástavec do vrtačky (kupovala jsem ji tuším v nějakém modeláři) a ta má jemné frézovací závity po těle toho jemného válečku - tj. udělám dírku a pak si vyměním nástavce - vezmu tento a jedu bokem.... jen udělat tu horní vmáčklou špičku u srdíčka je těžký, aby skořápka nepraskla....
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Ilona Šumberová
0
 
 
Dobrý den, dnes jsem podle návodu zkoušela poprvé malovat voskem vajíčka, zatím zkušební. Všechno šlo super ( podle rady paní Brýdové jsem všechno zvládla, prasklo mi dokonce zatím jen jedno vejcce), ale ačkoliv mám nakoupené voskovky z e.schopu - tedy kvalitní, drolí se to. Asi mám lžíci nad čajovou svíčkou vysoko. Může mi někdo poradit jak vysoko by to mělo být a jak poznám, že je to už ta správná teplota? Děkuji
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
určitě to máte studené, správně rozehřátý vosk musí dělat krásné čárky... schválně koukněte ve čtvrtek a Snídani s Novou, budu tam dělat madeirové kraslice včetně zdobení... zprvu mívám lžíci celkem nízko a když je voskovka dostatečně rozehřátá tak jen o trošku zvedám... chce to cvik...
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Hanka
0
 
 
Mám čerstvou zkušenost s malováním madeirových kraslic - dělala jsem bílým voskem z voskovky (mimojiné také odsud z eshopu :) a na hliníkové lžíci, kterou jsem vždy používala - ale ouha, hliníková lžíce ten bílý vosk špinila, uvolňovala postupně do vosku tmavé zabarvení, malba byla stále více šedá :-( Tak jsem pro nouzové řešení dala na lžíci keramický kalíšek z aromalampy, vosk zahřívala v něm (používala jsem lihový kahánek, je 100x lepší, než svíčka, navíc lihový plamen nešpiní, nemá saze) - sice to trvalo déle, než se keramika nahřála, navíc přes lžíci, ale pak to bylo krásně rozehřáté, vosk stabilně bílý a dobře se s ním pracovalo. Výsledek myslím je pěkný :)
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Markéta
0
 
 
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s vrtáním vajíček bruskou na umělé nehty, nebo jaká bruska je na vrtání nejlepší. Děkuji Markéta
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Petra Plemlová
0
 
 
Jo jo mám tu nejobyčejnější a je to ok :)
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Kateřina Rychtářová
0
 
 
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by mi někdo nemohl doporučit dodavatele jak husích tak pštrosích vajec vyfouklých.
Děkuji moc
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Anežka
0
 
 
Je možnost objednat husí vajíčka na adr.rohozenská husa pošlou i na dobírku kvalitní a dobře zabalená vajíčka.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Jana Kovačková
0
 
 
Tak pročítám jak se trápíte se lžícemi apo.Já mám ohromně dobrou zkušenost s víčky od šroubovacích lahví.Obnáší to prkénko 15 na 15 cm a k jedné straně se zatluče hřebík bez hlavičky.Na hřebík se nasune takové to posunovátko na šňůrky od bundy.Pak se vezme měděný drátek,omotá se okolo zátky a na druhém konci se udělá očko,které se navlíkne na hřebík.Tímto způsobem získáte osm kalíšků s růzými barvami.Místo svíčky používám kahánek bez cilindru.Dá se u něj dobře regulovat plamen.Drátek mezi hřebíkem a kalíškem je přibližně 4 cm dlouhý.
Ahojky Jana.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Monika Brýdová
0
 
 
nebylo by foto?? Pokud ano, prosím můžete jej poslat na mail monika@brydova.cz? Díky
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Hanka Mulačová
0
 
 
Mohu také požádat o foto? Děkuju Hanka
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Hanka Mulačová
0
 
 
...foto na hana.mulacova@o2active.cz Díky Hanka
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Marie Bušova
0
 
 
Prosím mohu také dostat foto???Děkuji ...zdravím...Mb
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Marie Bušova
0
 
 
Prosím i na busova@email.cz. Děkuji moc...Mb
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Komačková Elena Žilina
0
 
 
Vŕtam kraslice niekoľko rokov, naučila ma to kamarátka z Jaslovských Bohuníc.Vŕtam ich modelárskou vŕtačkou,stačí aj 18000 otáčok,dostať ich v modelárskych obchodoch.Srdiečka vŕtam tak, že navŕtavam opatrne tri dierky v tvare V. Čistím ich len v čistom Save a opláchnem pod tečúcou vodou.Vajíčko treba nechať vysušiť.Vosk robím zo sviečky, ktorá sa natopí číra a do nej postupne pridávam maliarsku belobu a kusok bielej pastelky (voskovky) .Mám zhotovené stojančeky v tvare U, sú z nerezu tak ako keby ste položili U na bok. Na hornej strane sú vyrezané diery tak, aby čajový kahanček neprepadol.Pštrosie vajíčka vŕtajte vŕtačkami s boudenom a vidiovými vrtákmi zo železiarskeho obchodu. Hela
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Irena
0
 
 
Dobrý den, přečetla jsem si vše o madeirování a tak mě to nadchlo, že jsem se vrhla to výroby na letošní Velikonoce, abych mohla obdarovat své známé. Zaujal mě článek p. Kovačkové z března 2012 ohledně stojánku na více barev. Mohla bych poprosit o foto tohoto stojánku? Popřípadě prosím o foto i "kolegyně", které již zmiňované foto od p. Kovačkové loni dostaly? Moc děkuju!
Jinak budu ráda za nějaké další inspirace voskových vzorů na vajíčka. Všechny šikovné ručičiky zdravím! Irena
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Irena
0
 
 
Omlouvám se - nedala jsem na sebe kontakt ohledně zaslání fota stojánku na rozpouštění voskovek, příp. i ilustračních fotek madeirovaných vajíček.
Zde je mail : svicinky@email.cz. Ještě jednou děkuji! Irena

Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Iva
0
 
 
Dobrý den,kraslice dělám už od mala,dobrých 40 let.Dělala jsem tuší a trubičkovým perem,bohužel už se nesežene,vymalovávala jsem anilinovými barvami.Další technika byla škrábaná vejce-obarvit v barvě,a upravenou břitvou vyškrabovat vzorky.Oba dva druhy přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.Teď dělám jen vosková vajíčka,a na skleničce od hřčice mám ohnuté za držedla pověšené lžičky v takové výšce,aby čajová svíčka přesně držela teplotu voskovky.Nemusím měnit vosk,jen si natočím tu kterou barvu potřebuji,aby se nahřála a špendlíkovou hlavičkoou dělám ornamenty.ato vajíčka už nestříkám lakem,ale vypadají dobře.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Yvonne
0
 
 
Dobrý den, ráda bych si pořídila brusku na tvorbu kraslic ze slepičích vajíček, někdo říká, že dobrá je na nehty bruska, jsem začátečník, je možné mi něco doporučit? Např. z Aukra, kde běžně nakupuji? Děkuji
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Ladyse
0
 
 
Dobrý den p.Moniko.... nevím si rady? Stalo se mi,že hotová bílá vajíčka mi po 3 letech uvnitř zhnědla skořápka. Měla jsem je dobře očištěné v savu, jak popisujete v návodu.....nevím v čem je chyba? Taky se mi stalo,jak se vnitřní slupka rozpustí,tak skořápka občas praskne a přitom naprasknutí vejce není vidět. Nyní jsem si připravila nové bílé vejce a i po deseti minutách v daném roztoku,uvnitř zhnědlo ,není bílé a bojím se nechat déle vejce v lázni ,aby se tak nerozpustilo do křehkosti než začnu malovat,či aby nehrozilo opět předem k prasknutí.Děkuji za odpověď :-)
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Helena
0
 
 
Dobrý den, na odmaštění skořápek používám prací prášek Persil. Rozmíchám ho v kýblíku v teplé vodě, vejce ponořím do roztoku, nechám ležet několik málo hodin, vyndám a dobře opláchnu čistou vodou i zevnitř. Současně zmizne i razítko.
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Alena Fryčová
0
 
 
Pro všechny zájemce.
Manžel mi udělal moc šikovné stojánky na vosky, malý je na čtyři misky od svíčky, velký na deset misek . Používám to hlavně na dílničkách s dětmi a na předváděcích akcích.Je to stabilní a bezpečné proti popálení a převrhnutí. Pokud by někdo měl zájem ozvěte se a určitě se domluvíme. Alena 606672057
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Petra Běhavá
0
 
 
Dobrý den,
pokud je stojánek nad svíčkou, tedy vosk stále teplý, mám zájem o čtyřmističkový. Potřebovala bych ho co nejdřív. Napište mi prosím, kdy a za kolik by to bylo. Děkuji Petra
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Jana Fafalová
0
 
 
Dobrý den, také bych si ráda objednala jeden stojánek na 4 misky, děkuji Jana
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Ludmila Slamena
0
 
 
dobry den.precetla sem si dneska vas postup na malovani voskem .jeste nikdy sem to neskousela.vetsinou delam vyskrabovane a dirkovane,nebo maluji akrylkama.bohuzel se unas tady nedostane savo.co jeto za pripravek.ziji v nemecku.ale snad bych nasla neco podobneho jako savo tady u nas.a taky bile voskovky bych potrebovala.u nas to nema kvalitu.muze me nekdo poradit.kde tyto veci mohu koupit?dekuji predem.Ludmila
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
avatar Tiara
0
 
 
Dobrý den, ponořila jsem skořápky do sava v poměru 1:2, ale blanky nechcou zmizet. Vždy se pár dírek krásně vyčistí, ale většina direk se zatáhne blankou jako dokonalý závěs. Dokonce jsem nechala vajíčko ponořené několik dní,potom však jsou skořápky velmi křehké. Nevím fakt čím se blanek zbavit, poradíte? Tiara
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
Storno
Jméno *
Mail
Opište kód   
Přidat komentář
 

 

 

 

brydova.cz on Facebook