Vyřezávání Techniky

 

Láká vás vyřezávání ze dřeva? Nebo si chcete jen zkusit namalovat dřevěné výřezy?

Pokud se vám líbí práce se dřevem, milujete jeho vůni, tak se do toho určitě pusťte…

Můj muž si každý rok láme hlavu, čím by mne překvapil na vánoce. Většinou totiž na jeho otázky odpovídám, že skutečně nic nepotřebuji, že mi bohatě stačí, když vánoce strávíme v klidu a v příštím roce mne nevymění za novější model 🙂

Jednou jsem však překvapila a když opět začal sondovat tak jsem nesměle špitla, že by se mi moc líbila pila. Sice mne už docela zná a je u mne zvyklý na různé ztřeštěnosti, ale myslím, že chvíli netušil, zda si z něj střílím, či to myslím vážně…

  Načež jsem mu objasnila, že, existuje elektrická varianta klasické lupínkové pilky a ta by mne lákala vyzkoušet. Přiznám se, že ruční pilkou jsem to zkusila jednou a poté, co jsem uřízla opravdu malý kousek a ruka mne v zápěstí začala bolet jsem tuto variantu již nezkusila.
Ježíšek se pochlapil a pilu donesl… a byl natolik šikovný, že k ní ještě docela slušnou zásobu bukové překližky. Ten štědrý večer jsem se cítila jako malé dítě, které dostane k vánocům autodráhu a tatínek mu ji nechce večer sestavit a zahání ho do postele s tím, že ráno se do toho pustí… Nemohla jsem dospat rána…   Manžel se sice strachoval o moje prsty, nicméně mi v dílně pilu zprovoznil, vybavil mne ochrannými pomůckami a popřál mi mnoho štěstí. První kousky byly kostrbaté, ale s každým dalším jsem začala nabírat cvik a skutečně mne to bavilo. Ještě víc jsem si pak vyhrála s malováním.
Po dvou měsících jsem pilu doslova a do písmene zavařila – začal se jí kývat motor a přestala fungovat. Následovala reklamace a vzhledem k tomu, že mi nabídli výměnu za nový kus tak jsem si připlatila a v současné době mám profi variantu od stejné značky, ale přesto, kdybych se měla rozhodovat ještě jednou, tak bych asi sáhla ještě výš a vybrala si ještě lepší pilu… znáte to – s jídlem roste chuť.   Takže nyní řežu na pile Scheppach Deco Flex – má i integrovanou malou brusku, což se hodí při zabrušování hran…
Práce s pilou mi maličko připomíná šití na stroji… jen místo jehly je pilka a místo látky se řeže překližka.
Po vyřezání požadovaných tvarů jemně překližku přebrousím smirkovým papírem a natřu naředěnou akrylovou barvou. Dřevo se „vychlupatí“ a po zaschnutí jej opět přesmirkuji. Nejlepší je smirkovat krouživým pohybem broušenou plochou otočenou směrem na smirk.papír položený na stole.   Motiv si můžete předmalovat obyč.tužkou nebo přenést na dřívko pomocí kopírovacího papíru.
Chápu, že ne každý má prostor, kam by umístil pilu. Není to totiž nejtišší stroj a navíc docela hodně práší i když připojíte odsávání k vysavači. Proto vám nabízíme již hotové výřezy z topolové překližky řezané na gravírovací laserové řezačce – v e-shopu je najdete v sekci předměty k dekoraci – ze dřeva a překližky  Postupně budeme přidávat nové a nové tvary. Stejně jako u ručně řezaných kousků je nutné nejdříve výřezy natřít buď pouze vodou nebo rovnou naředěnou bílou akrylovou barvou. Po dokonalém zaschnutí vybrousíme jemným smirkem. Je nutné opravdu nechat zaschnout, když budete brousit vlhké dřevo tak jej ještě víc zchlupatíte.   Na malování doporučuji kvalitní štětce a akrylové barvy – já maluji hobby akrylkami od Nerchau. Na dokončování – tj. tenké linky – používám buď lakové popisovače nebo lahvičku s hrotem 0,3mm do které si naliji akrylovou barvu (ale bez obav můžete použít i barvu na textil – je také na akrylové bázi – takže pokud již doma máte lahvičky naplněné barvami na textil použijte je – jen nasaďte hrot).   A pokud vás zaujala patina na některých výrobcích tak té docílíte jednodušše „špiněním“ – tj. nanášením tmavé barvy přes světlou (nebo naopak) – důležité je,aby poklad byl zaschlý a štětec, kterým budete další barvu nanášet zcela suchý a opravdu jen zamazaný barvou….
Jednotlivé tvary slepuji pomocí rychlého lepidla. Ale samozřejmě můžete použít libovolné lepidlo na dřevo.   Dírky pro drátky apod. vyvrtávám hobby vrtačkou do které lze nasadit vrtáčky různých průměrů.
Pokud výrobek budete umisťovat ven doporučuji jej ještě důkladně nalakovat – můžete použít lak na ubrouskovou techniku nebo lak ve spray.   Osobně nejvíce využívám vyřezaných drobností jako dekorací – rámečků, krabiček, vizitek apod. Ale samozřejmě bych ráda zkusila i něco většího, ale bohužel zatím mi je největším protivníkem čas a prostor. Výrobky nejen z mojí dílny, ale i ostatních šikovných „vyřezávaček“ najdete v galerii. Omlouvám se autorkám dílek, že nejsou u svých výrobků uvedené, ale bohužel stěhováním galerie na jiný server kvůli napadení hackerem jsem o tato data přišla… Díky.   Chcete-li si vyzkoušet malování výřezů v praxi a bojíte se začít sami? Pak není nic jednoduššího než zajít na některý z kurzů, které pořádám

Komentáře